تلویزیون شهری

تلویزیون شهری اصطلاحی است که به تابلوهای غول پیکری اطلاق می‌شود که در کنار چهار راه‌ها، اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، پارک‌ها و استادیوم‌های ورزشی بر روی دکل‌های بزرگی نصب شده و به صورت رنگی تصاویر ویدیویی را پخش می‌کند.

هر تلویزیون شهری با کنار هم قرار گرفتن کابینت‌های مجزایی با سایز حدود یک متر مربع ساخته می‌شود. هر کابینت مشابه یک تلویزیون کوچک، بخشی از تصویر بزرگ صفحه نمایش اصلی را ایجاد می‌کند. هر کدام از کابینت‌ها از جزء دیگری تشکیل می‌شوند که ماژول LED نام دارد.

تلویزیون شهری

تلویزیون شهری

ماژول‌های تلویزیون شهری

ماژول‌ها بلوک‌های مربع و یا مستطیل شکلی هستند که با کنار هم قرار گرفتن تعدادی از آن‌ها کابینت‌ها ساخته می‌شوند. هر ماژول نیز به نوبه خود از لامپ‌های بسیار کوچکتری بنام LED تشکیل شده است. LED ها از مواد نیمه هادی و در کارخانه‌های ساخت قطعات الکترونیک ساخته شده و رنگ‌های متنوعی دارند.

LEDهای تلویزیون شهری

LEDها تنوع رنگ زیادی ندارند و در رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و گاهی سفید و زرد تولید می‌شوند. هر LED از پیوند دو نیمه هادی نوع P و نوع N بوجود می آید که آن را پیوند PN می‌گویند. این پیوند تنها قادر به تولید یک رنگ است.

در تلویزیون‌های شهری برای تولید سایر رنگ‌ها از ترکیب رنگ سه یا چهار LED با رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی استفاده می‌شود. هر پیکسل (کوچکترین جزء تصویر) در تلویزیون شهری شامل سه یا چهار LED با رنگ‌های اصلی است.

ساختار پیکسلی تلویزیون‌های شهری

به طور کلی تلویزیون‌های شهری از نظر ساختار پیکسلی به دو دسته RGB و 2RGB تقسیم می‌شوند. در نوع RGB هر پیکسل از یک LED قرمز، یک LED سبز و یک LED آبی تشکیل شده است اما در نوع 2RGB هر پیکسل از دو LED قرمز، یک LED سبز و یک LED آبی تشکیل شده است. نوع 2RGB در شرایط خاصی می‌تواند بین دو پیکسل واقعی در تصویر، یک پیکسل مجازی تولید کرده و کیفیت تصویر را به شدت افزایش دهد.

در یک ماژول تلویزیون شهری هر یک از پیکسل‌ها می توانند فاصله مشخصی تا پیکسل‌های مجاور خود داشته باشند. لذا ماژول‌های متنوع با فاصله پیکسلی متفاوت ساخته شده تا تلویزیون‌هایی با کیفیت‌های متفاوت تولید شوند.

تلویزیون‌های شهری

تلویزیون‌های شهری

به فاصله بین پیکسل‌ها در ماژول، دات پیچ Dot Pitch گفته می‌شود. دات پیچ بر حسب میلی متر اندازه گیری می‌شود و نشان‌دهنده فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور است. دات پیچ با حرف P و به دنبال آن عدد فاصله بر حسب میلی‌متر نشان داده می‌شود. به عنوان مثال P12 نشان دهنده این است که فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور 12mm است.

تلویزیون‌های شهری Outdoor و Indoor

تلویزیون‌های شهری از نظر کاربرد به دو دسته Outdoor و Indoor تقسیم می‌شوند.

تلویزیون شهری Outdoor

تلویزیون‌های Outdoor به طور کامل ضد آب هستند و تا حدودی ضد ضربه‌اند و همچنین به علت وجود آفتاب‌گیر روی هر پیکسل در نور آفتاب به راحتی تصویر را نمایش می‌دهند.

از این تلویزیون‌ها بیشتر در فضاهای باز شهری مانند چهار راه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، پارک‌ها و مصلی‌ها استفاده می‌شوند.

تلویزیون شهری Indoor

تلویزیون‌های Indoor ضد آب نیستند و در اغلب اوقات فاقد آفتاب‌گیرند و از آن‌ها بیشتر در فضاهای بسته مثل استادیوم‌های ورزشی، سالن‌های کنفرانس، سالن‌های آمفی تئاتر، سالن فرودگاه‌ها، سالن مترو و استادیو‌ها استفاده می‌شود.

تلویزیون شهری Full Color

تلویزیون‌های فول کالر از نظر نحوه راه‌اندازی نیز به دو دسته Online و Offline تقسیم می‌شوند. در نوع آنلاین برای راه‌اندازی تلویزیون از یک کامپیوتر شخصی به عنوان کنترلر استفاده می‌شود. از این مدل بیشتر برای ساخت تلویزیون‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود.

تلویزیون شهری

تلویزیون شهری

در این نوع از تلویزیون‌ها به نحوی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون شهری نقش مانیتور کامپیوتر را بازی می‌کند و برای نمایش فیلم و تصاویر، کامپیوتر باید به طور مداوم روشن بماند.

قیمت تلویزیون شهری

هزینه ساخت تلویزیون‌های آنلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آفلاین آن به مراتب بیشتر است. در نوع آفلاین برای راه اندازی تلویزیون از برد های کنترل خاصی استفاده می شود که تنها برای برنامه ریزی به کامپیوتر احتیاج دارند و برای ادامه کار و پخش فیلم به طور مستقل کار می کنند.

هزینه تمام شده تلویزیون‌ها آفلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آنلاین به مراتب کمتر و ساخت آن ها ساده تر است اما در ابعاد خیلی بزرگ قابل اجرا نمی باشند.مطالب فوق معلوماتی عمومی و نه چندان تخصصی راجع به تلویزیون‌های شهری فول کالر است که اطلاعات اولیه‌ای برای تهیه و خرید یک تلویزیون شهری یا تابلو فول کالر را در اختیار شما خواننده عزیز قرار می‌دهد.