آلاچیق

آلاچیق فضایی است نیمه بازکه عموما عملکردی استراحتی، تفریحی در فضای باز دارد از آنجایی که در فضاهای لنداسکیپ و محوطه نیازمند فضایی برای استراحت، گفتگو و سکون داریم عموما از یک سقف استفاده میکنیم تا در عین حفظ دید به محوطه، سایه ای ایجاد شود و فضایی برای سکون. انواع آلاچیق عموما آلاچیق ها یا برای فضای مذکور به طور اختصاصی طراحی می شوند و یا از آلاچیق های پیش ساخته استفاده می شود. مشخص است که در صورت امکان طراحی، فضایی مطلوب تر ایجاد خواهد شد. بخش مهم یک آلاچیق سقف این سازه است که در فضاهای سرپوشیده از فلاشینگ و در فضاهای نیمه باز از ترموود استفاده می شود. دیگر بخش مهم این سازه دیواره ان است که در برخی موارد دیواره هم در کار نیست و فقط بخشی از سازه در دیواره آن قرار میگیرد و گاهی اوقات نیز از دیواره های سبزی که بوسیله گیاهان پوشیده شده استفاده می گردد.

جنس و مشخصات سازه آلاچیق

آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که عموما این سازه از فلز و یا چوب است، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده می شود باید به یاد داشت که در صورت استفاده از فلز از رنگ های اپوکسی و یا رنگ های پوشش دریایی برای کاور کردن استفاده شود و در صورتی که از چوب استفاده می کنیم حتما چوب ترمو باشد. بخش مهم آلاچیق، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده می شود. برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد (عموما در آلاچیق هایی با طراحی مدرن) همچنین استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره آلاچیق کاربرد دارد. اولین نکته همخوانی سبک دیزاین در آلاچیق و فضاهای اطراف است. هارمونی با ساختمان های موجود و همچنین نوع باغ سازی و محوطه سازی از موارد ضروری است.

برج نوری، پروژکتورهای LED، کفپوش، کانکس، گلدان شهری و… از دیگر المان هایی هستند که می توانید در محیط هایی نظیر پارک بارها و بارها ببینید.

نمونه تصاویر