همه چیز درباره led

توسط 8 اکتبر, 2018نوامبر 1st, 2019تجهیزات روشنایی - ترافیکی

 تاریخچه و مروری بر led

همه چیز درباره led – مخفف واژه Light Emitted Diode بوده و به معنای «دیود ساطع کننده» می باشد. در حقیقت led جزو خانواده‌ دیودها هستند. خود دیودها در زیر مجموعه «نیمه هادی‌ها» قرار می‌ گیرند. ویژگی متمایز کننده led ها از سایر نیمه‌‌ هادی‌ها، این است که با گذرجریان، مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می گردد. تا اواخر دهه گذشته، led ها می‌توانستند فقط سه نور آبی، سبز و قرمز را تولید کنند، اما این اواخر led های جدید قادرند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی را نیز تولید نمایند.

 

همه چیز درباره led

 

کاربردهای led

از چندین دهه ‌قبل، led ها در صنعت الکترونیک استفاده می شده و برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها به کار می رفته اند. اما در‌حال ‌حاضر led ها می توانند نور را در جهات خاصی متمرکز نمایند. از آنجایی که led ها فاقد پرتوهای مادون سرخ و فرابنفش می باشند، برای سلامت چشم و محیط آسیب رسان نیستند. led های سفید می توانند همه رنگ را تولید کنند و در مقایسه با سایر لامپ‌ها و led های قدیمی، از انرژی بسیار کمی برای تولید نور استفاده نمایند. به این دلایل است که استفاده از آن‌ها روز به ‌روز بیشتر شده است؛

خواندن مقاله
معرفی پروژکتورهای ال ای دی

مثلا از لامپ‌های ‌led برای نشان دادن شماره‌ها بر روی ساعت ‌های دیجیتالی استفاده می شوند، یا تصاویر را بر روی تلویزیون‌ های پلاسما نشان می ‌دهند و یا در چراغ‌ های راهنمایی بکار می روند. گفتنی است امروزه لامپ‌های led در لپ‌ تاپ‌ها نیز به کار برده شده و منجر به روشنایی و وضوح بیشتر تصاویر می گردند. در این زمینه، شرکت‌های تولید‌ کننده مانیتور نیز فعالیت هایی را آغاز کرده اند.

 

همه چیز درباره led

 

مزایا و معایب لامپ‌های ال ای دی (led)

طول عمر: طول عمر لامپ‌های led، اولین و مهم‌ ترین پارامتر است. گفته می شود میانگین طول عمر لامپ‌های led بین ۵۰ هزار ساعت تا ۶۰ هزار ساعت می باشد.

 

همه چیز درباره led

 

‌ بازده نوری (lum / watt): شایان ذکر است لامپ‌های led دارای بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات (lum / watt) می باشند، و این مقدار برای لامپ‌ های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات (lum / watt)، برای لامپ‌های کم ‌مصرف ۴۵ تا ۶۵ (lum / watt)، برای لامپ ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰ (lum / watt)، برای لامپ‌های بخار سدیم ۶۰ تا ۱۱۰ (lum / watt) و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ (lum / watt) گزارش شده است.

خواندن مقاله
ایستگاه اتوبوس

 

 

 

Response Time: لامپ‌های led به محض رسیدن به ولتاژ لازم روشن می ‌شوند. گفته می شود لامپ ‌های متال هالید به ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نور خود برسند. این بدان معناست که لامپ‌های led پانزده میلیون بار سریع‌تر روشن می گردند. مشکل دیگری که برای لامپ‌های متال هالید ذکر شده است این است که اگر این لامپ‌ها بیش از ۵ دقیقه روشن بمانند و گرم ‌شوند و دیگر بعد از خاموشی، سریعا روشن نخواهند شد و بعد از خاموشی، در حدود 7 تا 8 دقیقه زمان نیاز دارد تا به حداکثر نور خود برسد.

 

همه چیز درباره led

 

 

On / off: طول عمر لامپ های led فقط به مدت زمان روشن ماندن لامپ بستگی دارد و می ‌توان این لامپ‌ها را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد.

 

 

همه چیز درباره led

 

 

تنظیم شدت نور: با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation، تنظیم نور در لامپ های led به راحتی امکانپذیر است.

 

 

همه چیز درباره led

 

 

تنظیم زاویه تابش: در لامپ های led نور را با کمک لنزهایی می توان در تمامی جهات و با زوایای دلخواه نوری منتشر نمود.

خواندن مقاله
ایستگاه اتوبوس

 

 

همه چیز درباره led

 

 

کاهش نور: کلیه لامپ‌ها به استثناء led، با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می شوند. لامپ های led، قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم با جریان DC را داشته و می ‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باطری نیز بهره ببرند.

 

 

همه چیز درباره led

 

نمایشگرهای led

گفتنی است در تولید مانیتور، به دلیل آن که لامپ‌ های led نمی ‌توانند نور سفید خالص را تولید نمایند، استفاده از این تکنولوژی بسیار محدود شده است. بنابراین از این نوع لامپ‌ها در ساخت تابلوهای تبلیغاتی سطح شهراستفاده می ‌شود و مانیتوری وجود ندارد که از لامپ‌های led در ساخت آنها استفاده شده باشد. led، نوعی تکنولوژی جدید محسوب می شود و از نظر کارایی تفاوت زیادی با تکنولوژی قبلی در مانیتورها نداشته و امتیاز مهم آن «برگشت ‌پذیری به چرخه طبیعت» می باشد. شرکت معروف «اپل» قصد دارد به منظور حمایت از محیط ‌زیست، از مواد برگشت‌ پذیر به طبیعت در تولید کالاهای خود بهره بگیرد. به همین منظور از آلومینیوم و تیتانیوم به جای استفاده از پلاستیک در تولید محصولات خود بهره گرفته و تلاش می کند در تولید مانیتور نیز از لامپ‌های led استفاده نماید.

خواندن مقاله
معرفی پروژکتورهای ال ای دی

 

 

 

تفاوت led با لامپ‌های کم مصرف

معمولاً لامپ‌های led نسبت به لامپ‌های کم مصرف، برق کمتری مصرف می کنند. گرچه این حالت همیشگی نبوده و به فاکتورهای به کار رفته در هر دو نوع لامپ، بستگی دارد. در زمانی می ‌توان گفت که یک لامپ 10 وات led نور بیشتری را نسبت به یک لامپ 10 وات کم مصرف تولید می کند که فاکتور های تشکیل دهنده هر دو لامپ دارای سطح کیفیت یکسانی باشند. در مورد عمر این لامپ‌ها نیز این مطلب صادق است. نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد، ساختار داخل لوله لامپ ‌های کم مصرف می باشد. لازم به ذکر است در لامپ کم مصرف و در زیر سطح ساطع کننده نور، مقداری جیوه وجود دارد که بسیار سمی است.

 

 

 

در صورتی که تیوب لامپ کم مصرف بشکند، این ماده در محیط پخش شده و می ‌تواند باعث مسمومیت شود؛ اما این مسمومیت می تواند زمانی رخ دهد که تیوب لامپ شکسته شود، در غیر این صورت خطری وجود نخواهد داشت. نکته حائز اهمیت این است که در هنگام تمیز کردن زمین پس از شکسته شدن تیوب، نباید از جارو برقی استفاده نمود و دیگر اینکه پس از سوختن یا از کار افتادن لامپ، نباید آن را به همراه سایر زباله‌ ها به درون سطل‌ های معمولی زباله انداخت زیرا به محیط زیست آسیب می ‌رساند؛ زیرا به احتمال زیاد تیوب این لامپ ها در هنگام انتقال یا تجمیع زباله‌ ها شکسته می شوند و جیوه داخل آن به محیط بیرون نشت نموده و منجر به آلودگی محیطی می ‌گردد.

خواندن مقاله
معرفی پروژکتورهای ال ای دی

 

webmaster

webmaster

مدیریت سایت و پشتیبان فنی شرکت مهندسی سپهر صنعت آداک از سال 1394 تا کنون.

دیدگاه خود را ثبت کنید