مبلمان شهری

بوسیله 15 ژانویه, 2019 ژوئن 2nd, 2019 مبلمان شهری

 

مبلمان شهری : شرکت سپهر صنعت آداک سال‌هاست با سابقه درخشان در این صنعت مشغول خدمت‌ رسانی‌ ست. این گونه باید شروع کرد که، در فضای میان ساختمان‌ها و بناها، عناصر مکملی نیاز است تا زندگی را سامان بخشد، تجهیزاتی که همچون اثاث یک خانه، امکان زندگی را در فضای محصور میان سنگ و بتن و شیشه فراهم آورد.

معنی مبلمان شهری چیست؟

مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء، دستگاه‌ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می‌شود که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده‌اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده‌اند.نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان‌ها و فضاهای شهری ایجاد مکان‌هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد. سایت ویکی پدیا را در خصوص Street furniture می توانید مطالعه بفرمایید.

هدف استفاده از مبلمان شهری

هدف طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و پرونده برای مردمی است که در آن زندگی می‌کنند. چنین محیطی با گوناگونی بسیار، آزادی انتخاب به افراد می‌دهد و زمینه خلاقیت را فراهم می‌آورد. فضای شهر حداکثر ارتباط را با مردم و زیستگاه پیرامونشان برقرار می‌سازد و تنها یک وسیله با نام امکانات مناسب شهری برای در اختیار گذاردن تمام این‌ها دردست دارد.

انسان و شهرنشینی

انسان موجودی است متمدن و صاحب هویت، از بدو خلقت تاکنون به کمک عقل و دانش خود منشاء تغییرات مثبت و منفی فراوانی در جهان خلقت شده است و به طبیعت و پیرامون خود هویت بخشیده است. این موجود هوشمند و مختار در مسیری تکاملی تا فراسوی آسمان‌ ها نیز گام برداشته است.

انسان زندگی را از غارنشینی آغاز نمود، آتش را به خدمت گرفت، حیوانات سرکش را رام کرد، از آب و خاک بهترین بهره‌ وری را برد تا کشاورزی و دامداری را بنیان نهاده و توسعه بخشید. آبادی‌ها، روستاها و شهرها را با خلاقیت و نبوغ خود پایه گذاری کرد و امروز در تداوم همان مسیر همچنان تمام عناصر طبیعت را برای رفاه و آسایش خود بکار می گیرد و این سیر پیشرفت و توسعه با سرعتی خیره کننده در حال گذر است.

 

 

 

زیرساخت‌های شهری و توسعه آن

یکی از بزرگترین ابداعات بشر ایجاد زیرساخت‌های شهری و توسعه‌ی شهر نشینی است. امروز شهرها را نماد توسعه و پیشرفت ذهن خلاق انسان می‌دانند. در دنیای مدرن امروز به کمک فناوری‌های پیشرفته اَبَر شهرهایی طراحی و ساخته می‌شود که باور وجود چنان فضاهایی بیشتر به تخیلات می‌ماند تا واقعیت، ولی چاره‌ای جز باور آن‌ها نداریم.

در صنعت شهرسازی و زیباسازی فضاهای شهری اصطلاحی تحت عنوان مبلمان شهری بکار برده می‌شود که ممکن است کمی ابهام برانگیز باشد سوال این است مبلمان شهری چیست و منظور از به کار بردن این اصطلاح چه می‌باشد.

هویت شهری

همانگونه که گفتم انسان به شهرها هویت می‌بخشد و این هویت همان عناصری هستند که از فرهنگ و تمدن تاریخی بشر نشأت گرفته‌اند یعنی شهرنشینی منبعث از هویت و فرهنگ شهروندان است به عبارتی مسئولان و برنامه‌ریزان شهری سعی می‌کنند تا با تأسی به آداب، فرهنگ و هویت شهروندان فضاهای شهری خود را طراحی و زیباسازی نمایند و این کار همان بحث مبلمان شهری است.

 

 

انسان موجودی زیبا و زیباپسند است به قول شاعر زندگی زیباست ای زیبا پسند، زنده اندیشان به زیبائی رسند. بنابراین همیشه در پی طرح‌های زیبا و فضاهای مسحور کننده است. شهرها را به زیبائی طراحی می‌کند و از فناوری‌های پیشرفته در زمینه‌ های نور، صدا و سایر جلوه‌ های بصری برای زیباتر شدن آن‌ها استفاده می‌کند تا احساس آرامش بیشتری در شهروندان ایجاد نماید.

مبلمان شهری
4.1 امتیاز از 154 رای

7 نظر

 • صنعت کاران پردیس گفت:

  سلام سپهر صنعت آداک چند ساله مبلمان شهری کار میکنه ؟ اصلا کار میکنین؟

  • Web Master گفت:

   سلام کاربر گرامی، شرکت ما سابقه تقریبا 11 ساله داره در زمینه مبلمان شهری. در بخش محصولات ما: تلویزیون شهری، برج نوری، پایه پرچم، پروژکتور led، وال واشر، و بسیاری محصولات دیگر رو هم لطفا ببینین، ممنون از نظر شما. موفق و پیروز باشید.

 • افسانه رضایی گفت:

  سلام سایت بسیار زیبایی دارید، اگر امکانش هست کپی مطالب رو اجازه بدین انجام بشه برای ما که دانشجو هستیم، خیلی ممنون

 • رضا گفت:

  مقاله جالب با چیدمان قشنگی شده آفرین

  • Web Master گفت:

   با تشکر از شما که وقت گذاشتین، در بخش نوشته های جدید میتونید از مقالات و نوشته های بیشتری در زمینه تلویزیون شهری، برج نوری، پروژکتور led، مخزن زباله، کفپوش و چمن مصنوعی و بسیاری موارد دیگه هم بازدید کنید.

نظرتان را بگویید