Skip to main content

چمن مصنوعی و کاربردهای مختلف آن

توسط 6 اکتبر, 2018جولای 30th, 2021تجهیزات پارکی5 دقیقه - زمان مطالعه

چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی در واقع نوعی کفپوش محسوب می‌شود. در مقایسه با «چمن طبیعی» از دوام و استقامت بالاتر و بیشتری برخوردار است. همچنین دارای ظاهر و ماهیت خشن تری می باشد. علت نامگذاری چمن مصنوعی، شباهت رنگ آنها با چمن طبیعی می باشد. از مزیت‌های چمن مصنوعی متراکم‌تر و مقاوم‌تر بودن آن نسبت به چمن طبیعی می باشد. علاوه بر آن مشکل رشد تخم چمن در زمین‌های غیر حاصل‌خیز نیز برطرف شده است.

چمن مصنوعی

گفتنی است در کشورهای اروپایی و کشورهای اسکاندیناوی سرما مانع از رشد چمن می‌شود. همچنین در کشورهای گرمسیر و استوایی که گرمای بیش از حد موجب از بین رفتن چمن های معمولی می گردد، به کار بردن کفپوش مصنوعی می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. عمدتاً از این نوع کفپوش‌‌ها در استادیوم‌‌های ورزشی و زمین های بازی استفاده می‌شود. خوب است بدانید ایالات متحده آمریکا اولین کشوری بود که برای زمین‌های ورزشی خود از کفپوش و چمن‌های مصنوعی استفاده نمود. البته در این امر موفقیت چشمگیری کسب نکرد. اما امروزه و با توجه به حس نیاز، در باشگاه های ورزشی بسیار بزرگی از کفپوش و چمن مصنوعی بهره گرفته شده و بازار این محصول به سرعت در حال رشد و پیشرفت می‌باشد.

چمن مصنوعی داخل سالنی

چمن مصنوعی از چه موادی تولید می‌ شود؟

به منظور تولید و ساخت، از پلیمرهایی هچون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و یا ترکیبی از هر دو بهره گرفته می شود. استفاده از پلیمرهای مناسب و خوب در تولید چمن بسیار مهم است. از آنجایی که در‏هنگام تولید پلیمرهای تجاری، موادی ایجاد می گردند که باعث تخریب پلیمرها می شوند، ‏بنابراین از مواد پایدار کننده ای همچون آنتی اکسیدان ها و پایدار کننده نوری و حرارتی در فرمول بندی ساخت پلیمرها ‏استفاده می شود.

کارخانه تولید چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی چیست؟

کاربرد عمده و اصلی در دو حوزه «زمین ‏های ورزشی» و «تزئینی» می باشد. عبارتند از: در حیاط مهد کودک ها، در زمین بازی بچه ها، در تراس خانه، در حیاط خانه، در اطراف استخر ها، دربین سنگ های حیاط، در زمین های فوتبال، در زمین های تنیس، در زمین های فوتسال، در فضاهای شهری، در پارک‌ها، جهت برج‌های مسکونی و تجاری. در انواع زمین‌های بازی (مثل زمین تنیس، هاکی، فوتبال، گلف، مینی گلف و باشگاه های پینت بال). همچنین جهت فضای کارخانجات، در میادین دو ومیدانی و زمین‌های چند منظوره، در بالکن ها و پشت بام‌ها.

نمونه چمن مصنوعی در حیاط خانه

دلیل استفاده از چمن مصنوعی چیست؟

قابلیت استفاده دائمی و همیشگی، اصلی ترین امتیاز استفاده از آن در مقایسه با چمن طبیعی می باشد. شایان ذکر است قابلیت بازی یک زمین ورزشی دارای چمن طبیعی فقط ۳۵۰ ساعت در سال می باشد، زیرا، چمن طبیعی برای حفظ کیفیت خود نیاز به نگهداری و تنفس کامل پس از یک بازی دارد. یعنی چمن طبیعی به ازای هر دو ساعت بازی به ۲۴ ساعت تنفس نیاز دارد. ولی یک زمین چمن مصنوعی تا ۴۰۰۰ ساعت در سال قابلیت استفاده دارد.

رول یک چمن مصنوعی

همچنین زمین های چمن طبیعی در زمان آبیاری و حتی مدتی پس از آن و نیز در هنگام بارندگی های شدید قابلیت بازی ندارند که این مساله در مورد زمین های چمن مصنوعی صدق نمی کند.

زمین ورزشی با کفپوشی از جنس چمن مصنوعی زیر باران

یکنواختی سطح زمین دارای چمن مصنوعی از نظر ظاهری و فیزیکی باعث شده است تا خطاهای حین بازی ناشی از عیوب زمین به صفر رسیده و کنترل هر چه بهتری بر روی توپ داشته باشند.

استادیوم ورزشی با کفپوش چمن

چمن‌های مصنوعی در مکان‌های تفریحی، در هنگام بارش باران گل آلود نمی گردند.

چمن مصنوعی دو رنگ

در هر فصل چمن طبیعی باید حداقل یک بار با چمن‌های جدید جایگزین گردند که این کار نیازمند صرف هزینه و وقت می ‌باشد. اما در چمن‌های مصنوعی یکبار نصب کافی است و سال‌ها بعد از نصب، قابل استفاده هستند.

مقایسه چمن طبیعی با مصنوعی

دیگر مزایای مهم چمن مصنوعی را می توان این گونه شرح داد:

  •  همیشه سبز باقی می ماند.
  • نصب بسیار آسان است.
  • تغییرات و شرایط نامساعد آب و هوایی باعث از بین رفتنش نمی شوند.
  •  نسبت به چمن واقعی به مراقبت و رسیدگی بسیار کمتری نیاز دارد.

 

زمین بازی کودکان با کفپوش

کاهش یافتن هزینه‌ها در طولانی مدت:

1 –  نیازی به خرید و یا نگهداری از ماشین چمن زنی ندارند.

2 –  نیازی به نظافت و کاشت مجدد ندارند.

3 – نیازی به راحتی قابل نصب هستند و هر فرد خودش به راحتی می تواند آن را نصب کند. ولی کمک گرفتن از افراد متخصص در امر نصب باعث می‌شود که یک چمن کاملاً مسطح و باکیفیت عالی بدست آید.

4 – در زیر چمن مصنوعی، اکثر کرم‌ها و حشراتی که زیر چمن طبیعی رشد می‌کنند زنده نمی مانند.

5 – امروزه محدودیت در مصرف آب بالاست و در مواقع گرم شدن هوا، این محدودیت بیشتر هم می شود.این محصول نیازی به آبیاری ندارند و این عدم نیاز می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در مصرف آب شود.

نظافت آسان کفپوش مصنوعی

گزینه های پر اهمیت در انتخاب

بهتر است در انتخاب چمن مصنوعی برای باغ، حیاط، زمین ورزشی و یا محل مدنظر، با متخصصین این امر مشورت شود تا بهترین و مناسب‌ترین چمن پیشنهاد و متعاقب آن خریداری گردد. شایان ذکر است چمن‌های مصنوعی تیره‌تر دارای کیفیت بالاتری هستند. بعضی اوقات برخی از مشتریان آن را با چمن واقعی اشتباه می‌گیرند.

4.1 / 5 - (65 امتیاز)