حمل مخزن زباله توسط ماشین مخصوص

مخزن زباله

مخزن زباله و یا مخزن گالوانیزه بهتر است آشکار و قابل روئیت باشد: ولی مزاحمتی ایجاد نکنند. آن ها نیاز به تیرک جداگانه ندارند، ولی می توانند با تیرهای چراغ برق، ایستگاه های اتوبوس و نشانگان خیابان ها تثبیت شوند. درفضاهای خطی موجود در طول خیابان، این مخزن زباله باید در فاصلۀ 30 تا 50 متری از هم قرار بگیرند. ولی در جاهایی مانند غذاخوری ها (ساندویچ فروشی ها و فروشگاه های غذاهای آماده) سینماها و شیرینی فروشی ها می توان تعداد آن ها را افزایش و در بیرون ساختمان های شهری، به دلایل امنیتی آنها را کاهش داد.

مکان یابی و جا نمایی مخزن زباله اهمیت زیادی در چگونگی استفاده از آن ها و همچنین منظر شهری دارد. پیاده روهای پر عبور که برای گذران اوقات فراغت استفاده می شوند و یا پارک ها به تعداد بیشتری از مخزن زباله نیاز دارند. همچنین نوع زباله تولیدی (خشک یا تر) و حجم شیرابه آن نیز در جانمائی آن ها موثر است. در صورت تولید شیرابه از قراردادن آن ها در مجاورت درخت ها یا فضای سبز شهری باید خودداری نمود. همچنین به سهولت دسترسی عابران باید توجه داشت.

عواملی که در طراحی مخزن زباله باید مد نظر قرار گیرد، عبارتند از:

  • مقاوم در برابر تخریب و فرسودگی
  • استفاده از مصالحی با نیاز به مراقبت کمتر
  • سهولت تخلیه و تمیزکردن
  • غیر قابل سرقت بودن
  • مقاوم در برابر هر نوع عامل آتش زا
  • پوشش دهنده زباله های داخل آن
  • نصب و تثبیت اجزا و قطعات آن

ماشین مخصوص حمل مخزن زباله

نمونه های کار شده در محیط

حداقل گنجایش یک مخزن زباله

در مرکز شهر باید 50 لیتر باشد در مناطق بزرگ یا در پیاده روهای پر رفت و آمد بهتر است از مخازنی با حجم 50 تا 100 لیتر استفاده شود. برای مکان هایی که واحدهای صنفی خوراکی دارند نظیر اغذیه فروشی ها و یا آب میوه ها می توان از مخازن بزرگتر قابل حملی استفاده نمود که حتما باید درب دار باشند. گنجایش و نگهداری، با هم نسبت مستقیم دارند، مخزن زباله زمانی بی فایده می شوند که مرتب تمیز نشوند.

بنابراین، موقعیت و محل مخزن زباله و نوبت های تخلیه، حجم آنها را تعیین می کند. مخزن زباله عناصر مطلوب مبلمان شهری نیستند. متاسفانه در کشور ما غالب مخزن زباله رنگ های نامناسبی دارند و بسیار جلب توجه می کنند.

 

مصالح باید ترکیبی از استحکام و مقاومت باشند

مخزن زباله را باید هنگامی که مورد نیاز هستند قابل رویت باشند و در غیر این صورت می بایست در فرم خیابان یا پارک حل شوند و مزاحمتی ایجاد نکنند. توصیه می شود اکیدا از بکار بردن رنگ های قرمز، زرد و نارنجی به عنوان رنگ غالب مخزن زباله خودداری شود.

این رنگ ها به دلیل تضاد شدید با پیرامون خود سایر فضاهای شهری را تحت تاثیر قرار می دهند. مناسب ترین ترکیب استفاده از طیف خاکستری به همراه مقدار کمی سبز یا نارنجی است. رنگ ها در فرهنگ شهر نشینی ایرانی باید چرک تاب باشند.

انواع مختلف جنس به کار رفته در یک مخزن زباله :

فایبرگلاس

امکان فرم دهی و ساخت متنوعی را فراهم می آورد. در صورت استفاده از رزین مناسب می توان محصولاتی مقاوم در برابر ضربه، آتش سوزی و اسید شیرابه تولید کرد که رنگ پذیری مناسبی هم داشته باشند.

بتن

نیاز به نگهداری چندانی ندارد. ولی به دلیل ضخامت آن، فقط شکل های ساده را می توان با آن به دست آورد. روکش های سنگ دانه ای آشکار، بافتی ایجاد می کنند که هم اقتصادی و هم با دوام است.

چوب

فقط باید با سطل فولادی روکوبی شده در مخزن زباله استفاده قرار گیرد. چوب، مزاحم و ناخوشایند نیست و برای هر دو محیط رسمی و غیر رسمی مناسب است. پوشش آن ممکن است فولاد گالوانیزه، شبکه توری پلاستیکی یا پلی اتیلن باشد. در صورت امکان باید روی مخزن زباله را پوشاند. این درپوش ها به کاهش بو کمک می کند و تجمع حشرات را به حداقل می رساند.

علاوه برآن، مانع ریخت و پاش زباله توسط باد می شود. به درپوش ها می توان زنجیری متصل کرد یا با یک در لولایی که به راحتی و بدون نیاز به نیروی خاصی عمل کند. برای شست و شوهای دوره ای بهتر است حفره هایی برای تخلیه آب تعبیه شود که امکان دفع آب باران را نیز داشته باشد. مناطقی که در آنها امنیت از اهمیت بسیاری برخوردار است، زباله های داخل مخزن زباله باید قابل رویت باشد، برای مثال، مخزن زباله پاسُتونی بدون در بسیار مناسب است گاهی در مناطق کاملا امنیتی ممکن است هیچ سطلی تعبیه نشود.

 

مخزن و سطل زباله
دریافت 127رای - 4.3

نمونه تصاویر

لینک مرتبط در ویکی پدیا :

لینک های مرتبط :